Pereiti į pagrindinį turinį
Your child and natural body resistance

Nuo 6 mėnesių - Mažo vaiko raida

MAŽO VAIKO RAIDA

Kognityvinė raida:

– 4-7 mėnesiai: žino savo vardą. Kai pasakote vardą, atsisuka į jus. Reaguoja į kalbėjimo tonų pokyčius, priklausomai nuo švelnaus ar pikto tono gali džiaugtis ar sunerimti, net verkti. Atskiria savus nuo svetimų, gali verkti, jei nepažįstamasis paėmė ant rankų.

– 8-12 mėnesių: Jau supranta nesudėtingus paliepimus. Pasakykite “ne”, kai paliečia ką nors pavojingo, mažylis sustos ir galbūt pakratys galvą, tarsi sakydamas “ne” atgal. Tokiame amžiuje mažieji dažnai tikrina tėvų kantrybės ribas, todėl draudimuose reikia būti nuosekliems. Atsiranda asociacijos su tam tikrais veiksmais ir žodžiais. Mažylis jau pamojuoja atsisveikinimo metu, sakant jam”viso gero”, papurto galvą, kai nebenori valgyti.

Kalbos vystymasis: 

– 5-6 mėnesiai: Šiame amžiuje svarbi aukštų ir žemų kalbos tembrų kaita ir veido išraiška, reaguojanti į vaikučio šneką.

– 7-12 mėnesių: kalba sparčiai vystosi, atsiranda naujų garsų ir intonacijų. Mažylis mėgina imituoti tėvų kalbą, dėliodamas skiemenis (panašiai į “ba-ba-ba” arba “de-de-de”) Atsiranda bendravimas- į Jūsų kalbą reaguojama “sava kalba”.

Psichomotorinis vystymasis. 

Ne visi mažyliai išmoksta vaikščioti vienodu laiku-vieni anksti- 8-tą mėnesį, kiti vėlai net 17-tą mėnesį.

– 6-8 mėnesai: Mokosi sėdėti, jau pakankamai sustiprėję kaklo raumenys, nebloga koordinacija. Atsiranda ropojimas.

– 8 mėnesiai: Sugeba stovėti už ko nors prisilaikydamas. Vėliau, besilaikydamas jis žingsniuos lovytėje savo negrabiais žingsneliais, tarsi “vilkdamas” kojas.

– Nuo 9 iki 10 mėnesių: Pakelia save į stovimą poziciją, laikydamasis už tvirto objekto – sofos ar stalo kojos. Išmoksta smarkiai sulenkti kelius tam, kad galėtų atsisėsti iš stovimos padėties.

– 11 mėnesių: Gali kelias sekundes stovėti be niekeno pagalbos, taip pat gali sugebėti vaikščioti kai yra laikomas už rankos.

– Nuo 11 iki 14 mėnesių: Pirmieji žingsniai! Po 13 mėnesių trys iš keturių vaikų jau vaikšto, nors ir netvirtai.

Socialinė raida

– 6-9 mėn.Teikia pirmenybę saviškiams, parodo pirmus nerimo, liūdesio požymius (kai išvyksta artimieji). Jau domisi kitais vaikais, juos liečia, siekia, juda link jų.

– 10-12 mėnesių: patinka žaisti greta kitų vaikų, bet į kolektyvinius žaidimus dar neįsijungia. Dar didesnės atsiskyrimo emocijos, liūdesys.