Pereiti į pagrindinį turinį
5 veiklos, kurios padės ugdyti pagrindinius išgyvenimo įgūdžius

5 veiklos, kurios padės ugdyti pagrindinius išgyvenimo įgūdžius

Pirmieji jūsų vaikelio pasiekimai, apsivertimas ant pilvuko ar atsisėdimas, kelia daug džiaugsmo daugeliui tėvelių. Nors šie pasiekimai yra svarbūs jūsų kūdikio augimui ir vystymuisi, yra labai svarbių įgūdžių, kuriuos jūsų kūdikis gali vystyti dar prieš žengiant pirmuosius žingsnius. Emociniai ir socialiniai įgūdžiai padeda jūsų kūdikiui atrasti bendravimą su kitais, suprasti savo emocijas, spręsti konfliktus ir kurti santykius, o tai padeda tapti laimingu, savimi pasitikinčiu ir sėkmingu žmogumi gyvenime. Šios penkios veiklos padės jums skatinti šių jūsų vaikelio įgūdžių lavinimą nuo pat gimimo.
Take time-outs

1. Darykite pertraukėles

Išmokykite jūsų kūdikį suprasti savo emocijas ir kaip su jomis susidoroti. Tai pirmas žingsnis koncentracijos ir savikontrolės mokymosi link, o šie įgūdžiai padės jūsų vaikui pasiekti išsikeltų tikslų pasaulyje, pilname trikdžių ir triukšmo pilname.

Kai jūsų kūdikis yra nusiminęs, pastebėkite, kas padeda jam ar jai nusiraminti. Ar tai būtų pasitraukimas į ramią vietą ar mėgstamas žaislas, sekite jūsų kūdikio duodamas užuominas ir pasinaudokite jomis mokant vaikelį kontroliuoti savo emocijas.

Šios patirtys leis vaikui savarankiškai rūpintis savo emocijomis net nuo kūdikystės ir padės suvokti, kas vyksta ir kaip jis ar ji jaučiasi.

Supažindinkite su naujais dalykais

2. Supažindinkite su naujais dalykais

Smalsumas ir noras kvestionuoti status quo padės jūsų vaikui užsitikrinti vietą gyvenime kuomet jis ar ji ūgtelės.

Kai tik yra proga skirkite laiko ir supažindinkite jūsų kūdikį su naujais objektais ar patirtimis. Laikykite daiktą priešais kūdikį akių lygyje ir papasakokite, kas tai yra. Kalbėkite vaikeliui apie rodomą daiktą ir stebėkite jo ar jos reakciją kuomet tuos daiktus pamato aplinkoje pirmą kartą.

Jūsų kūdikis yra natūraliai smalsus, tad turite puoselėti jų žavėjimąsi naujais dalykais, nes kartu su naujomis patirtimis jis ar ji visuomet išmoks daug daugiau.

Kalbėkitės apie jausmus

3. Kalbėkitės apie jausmus

Atjauta kitiems nėra lengvai suprantama mažamečiams, nes dažnai būtent jie yra pasaulio centras. Jeigu stengsitės nuolatos paaiškinti ir skatinti atjautą kitų atžvilgiu, ilgainiui vaikas supras. Ugdykite kūdikio suvokimą kalbėdami su juo apie emocijas tuomet, kai tokia situacija iškyla. Pasakykite savo vaikeliui, kad Jonas yra nuliūdęs, nes Tomas paėmė jo žaislą ir paklauskite, "Kaip galėtume padėti Jonui pasijausti geriau?". Jūsų vaikas gali kol kas dar negebėti jums atsakyti, tačiau dėmesio atkreipimas į tokias situacijas ir patirtis padeda vaikui mokytis suprasti, kad kiti žmonės taip pat turi jausmus ir kad jų jausmai yra tokie pat svarbūs kaip ir jų pačių. Tai sukuria pagrindą jūsų vaiko empatijai.

Atkreipkite dėmesį į dabartį

4. Atkreipkite dėmesį į dabartį

Kūdikiai yra nuolatos dabarties veiksme, tačiau kuomet jie pradeda augti, jie pradeda rūpintis rytojumi ir daug galvoti apie vakar dieną, taip prarasdami džiaugsmą, dėkingumą ir patirtį to, kas vyksta dabar. Išmokykite savo vaiką išlaikyti šį gebėjimą kalbėdamiesi apie juos dabar supančius daiktus.

Kai esate su vaiku, skirkite laiko pakalbėti apie tai, kas vyksta aplink, net jeigu jūs tiesiog keičiate sauskelnes. Atkreipkite vaiko dėmesį į tai, ką jūs darote ir kokius jausmus tai sukelia. Tuo pat metu atkreipkite jo dėmesį į paukščiukus ar gėles, ar net jūsų naujas užuolaidas. Tai ne tik padeda jiems sukoncentruoti dėmesį į tai, kas vyksta aplinkoje, bet jūs taip pat pradedate mokyti vaiką naujų žodžių, kuriuos vieną dieną jie galės naudoti apibūdindami dalykus savarankiškai.

Skirkite rūpinimosi savimi užduotis

5. Skirkite rūpinimosi savimi užduotis

Leisdami jūsų vaikui atlikti paprastas užduotis savarankiškai suteiksite jiems savo gyvenimo kontrolės pojūtį ir paskatinsite juos būti savarankiškais. Žinojimas, kad jūs pasitikite vaiku augina jo ar jos pasitikėjimą savimi ir tikėjimą, kad jie gali patys veikti. Ši patirtis paskatins jų pasitikėjimą savo jėgomis ir norą augti, tyrinėti ir mokytis.

Nuo tos akimirkos, kuomet jūsų vaikas pradeda šliaužioti, jie gali atlikti paprastas užduotis, kaip įdėti savo seilinuką į nešvarių skalbinių dėžę, nusivalyti veiduką ir rankas į rankšluostėlį, pasidėti savo batukus, savarankiškai suvalgyti užkandį ar patiems savarankiškai žaisti 10-30 minučių.